Representatives to UEMS Boards, Sections and MJC's

UEMS Logo
EJD Representatives List, sorted alphabetically
by the UEMS Sections, Boards and MJCs
last updated in January 2014

 

Introduction
Collaboration between the EJD and the UEMS has existed for several years in the form of formal and informal agreements that have benefited both institutions and, above all, the quality of medical training of European junior doctors. The EJD send Representatives to the UEMS Boards, Sections and Multidisciplinary Joint Committees (MJC) as the input of doctors in training in the matters of postgraduate medical training is considered of paramount importance for both institutions. They EJD representative shall also be invited to be part of the PGT visiting committees of their Boards, Sections and MJC.

Anaesthesiology

Representative, Brigita Jazbar Slovenia (until 31.10.2019)

Vice-Representative, Julius Weber Germany (until 31.10.2019)

Cardiology

Representative, Veli-Pekka Puurunen Finland (until 31.10.2019)

Vice-Representative, Feras El-Hamid Germany (until 31.10.2019)

Clinical Genetics

Representative, Šablauskas Karolis Lithuania (until 31.10.2018)

Emergency Medicine

Representative, Martynas Gedminas Lithuania (until 31.05.2019)

Vice-Representative, Ausrine Usaityte Lithuania (until 31.10.2019)

Endocrinology

Representative, Agne Kadusauskiene Lithuania (until 31.05.2020)

Gastroenterology

Representative, Niene Peek Netherlands (until 31.10.2019)

Gynaecology and Obstetrics

Representative, Konstantinos Louis Greece (until 31.05.2020)

Intensive Care Medicine (MJC)

Representative, Aurimas Peckauskas Lithuania (until 31.05.2019)

Internal Medicine

Representative, Frauke Gundlach Germany (until 31.05.2018)

Laboratory Medicine and Medical Biopathology

Representative, Dias Raquel Portugal (until 31.05.2020)

Nephrology

Representative, Nadine Vogelsang Germany (until 31.10.2019)

Neuroradiology

Representative, João Pedro Filipe Portugal (until 31.05.2018)

Neurosurgery

Representative, Karolis Bareikis Lithuania (until 31.05.2019)

Occupational Medicine

Kallio Johannes Finland (until 31.05.2020)

Oncology

Representative, Mariana Brandão Portugal (until 31.10.2018)

Vice-Representative, Rille Pihlak Estonia (until 31.05.2019)

Ophtalmology

Representative, Alastair David Bezzina Malta (until 31.10.2019)

Ophthalmology

Vice-Representative, Paterno Jussi Finland (until 31.05.2020)

Oral and Maxilofacial Surgery

Representative, Juliane Kroeplin Germany (until 31.10.2019)

Orthopaedics and Traumatology

Representative, Carsten Mohrhardt Germany (until 31.10.2018)

Vice-Representative, Andreas Hammerschmidt Germany (until 31.05.2019)

Paediatrics

Representative, Lenneke Schrier Netherlands (until 31.10.2018)

Vice-Representative, Kristina Berzinyte Lithuania (until 31.10.2018)

Pain Medicine (MJC)

Representative, Frauke Gundlach Germany (until 31.05.2019)

Phlebology (MJC)

Representative, Roditis Konstantinos Greece (until 05.05.2020)

Physical Medicine and rehabilitation

Representative, Greta Jurenaite Lithuania (until 31.10.2019)

Pneumology

Representative, Anna Salina Latvia (until 31.10.2019)

Psychiatry

Representative, Audrey Fontaine France (until 31.05.2019)

Public Health (MJC)

Sascha Reiff Malta (until 31.05.2019)

Radiology

Representative, Antanas Montvila Lithuania (until 31.05.2019)

Rheumatology

Representative, Sofia Ramiro Netherlands (until 31.10.2018)

Sexual Medicine (MJC)

Trovão Nuno Portugal (until 31.10.2020)

Surgery

Representative, Alexios Theodorou Germany (until 31.10.2019)

Vascular Surgery

Representative, Laukaitis Martyas Lithuania (until 31.05.2020)